3D skenery a príslušenstvo
Vybrali sme pre vás tie najlepšie 3D skenery, ktoré máme osobne vyskúšané. Radi vám teda poradíme, ako vybrať 3D scanner, prípadne ako funguje softvér na spracovanie nasnímaných dát.
- 3D skener je prístroj, ktorý používa 2 a viac kamier na nasnímanie vybraného objektu a jeho prevedenie do digitálnej podoby.
- 3D skener sníma objekt s frekvenciou v desiatkach, či stovkách snímok za sekundu.
- Z týchto snímok sa potom vytvorí tzv. point cloud, čiže mračno bodov, s ktorým sa potom ďalej pracuje v programe dodanom výrobcom skenera.
Na rozdiel od fotogrammetrie, kde musí používateľ manuálne fotoaparátom nafotiť dostatočné množstvo snímok, a manuálne ich potom spracovať v príslušnom programe, 3D skenovanie tento proces zjednodušuje a automatizuje.
Najpredávanejšie
Značky
Vlastnosť spreja
3D skenovanie sa dnes používa v mnohých odvetviach: od zábavného priemyslu, cez geodéziu, po medicínu. Využiť ho možno v rámci metrológie na kontrolu kvality výrobkov, alebo napríklad na zachytenie organických štruktúr, ktoré by bolo ťažké vytvoriť pomocou programu pre 3D modelovanie. Môže ísť napríklad o časť ľudského alebo zvieracieho tela, skenovanú za účelom vyrobenia ortézy, či kompletnej protézy na mieru.
3D scanner nasníma daný predmet, napr. končatinu, zo všetkých možných uhlov. Špeciálny softvér ku každej snímke dopočíta pozíciu kamery pri jej vytvorení a vytvorí point cloud, trojrozmerný zhluk bodov. Z toho sa potom po vyčistení chybných dát a prevedení na trojuholníkovú sieť vytvorí požadovaný 3D model.
Takto získaný 3D model si môžete následne vytlačiť na 3D tlačiarni a treba aj nafarbiť. Pokiaľ sa okrem geometrie podarilo zachytiť aj textúru predmetu, je možné ho využiť aj vo virtuálnej realite.